telefon

Hızlı Tren

Posted by

İstanbul‘da hizmete açılan Pendik-Ankara hızlı tren hattının sosyal hayata yönelik etkisi artarak devam edecek.

 

Çünkü önümüzdeki yıllarda hayatımıza daha çok girecek olan hızlı tren, Pendik‘te kalmayacaktır. Bu haliyle Anadolu Yakası’na hitap eden hızlı tren hattı, yakın gelecekte Marmaray ile entegre olarak Avrupa Yakası‘na geçecektir. Pendik-Halkalı hattının tamamlanmasıyla birlikte, Ankara‘dan trene binen yolcu Bakırköy ve Halkalı’ya ulaşabilecektir. Bu durum Halkalı ve Bakırköy çevrelerinin yaşam tarzını oldukça değiştirecek ve şehirlerarası yolculuklarda önemli bir alternatif olacaktır. Halkalı’ya gidecek hızlı tren Anadolu Yakası için de önemlidir. Çünkü hızlı tren yolcuları Söğütlüçeşme’de inebileceklerdir. Söğütlüçeşme’de inen yolcular isterse metrobüs hattı ile de dağılabileceklerdir. Hızlı trenin yolculuğu bununla da sınırlı kalmayacak olup 3. Köprü’den de geçmesi planlanmaktadır. Bunun için hazırlanan projelerde Kocaeli ili şehir merkezi olan İzmit’in kuzeyinden giden yepyeni bir hat inşaa edilecektir. bu hat Gebze’nin de kuzeyinden ilerleyerek, İstanbul il sınırlarına Pendik ilçesinin kuzeyindeki semtlerden olan Kurtköy’de girecektir.

 

TEM Otoyolu Kurtköy Kavşağı’nın kuzeyinden geçmesi planlanan yeni hızlı tren hattı, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Formula 1 Park’a bağlayan İstanbul Bulvarı’ndan geçecektir. Bulvarı dikey kesecek olan yeni hızlı tren hattı, bölgede bulunan Milenyum Park, Royal Park ve Arkeon Evleri gibi yeni yaşam alanlarına komşu olacak. Bu bölgede yapılması planlanan gar ile yolcuların şehiriçine dağılımı için önemli bir aktarma merkezi olacaktır. Bu amaçla Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nın Kaynarca’dan S.G. Havalimanı‘na uzatılması için ihale ilanı yayınlanmış olup, 25 Eylül’de yapılması planlanmaktadır. İhale şartnamesinde 3 yıl olarak belirlenen işin 2017’de tamamlanması beklenmektedir. Proje hayata geçirildiğinde, Kurtköy’de hızlı trenden inen yolcu, metro hattına aktarma yaparak Pendik, Kartal, Maltepe, Bostancı, Kozyatağı, Göztepe ve Kadıköy gibi önemli iş ve yaşam merkezlerine kolaylıkla ulaşabilecektir. Hızlı tren yolcusunun Kurtköy’de indikten sonraki alternatiflerinden biri de yapımı devam eden ve 1-2 yıl içinde açılması beklenen Üsküdar-Çekmeköy metro hattının Sultanbeyli ve Kurtköy’e uzatılması olacaktır. Bu amaçla Çekmeköy ile Sultanbeyli arasının uygulama projelerinin hazırlanması için sözleşme imzalanmış olup, proje dosyalarının 4 Kasım 2015’te İBB‘ye teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Proje dosyalarının teslim edilmesinden sonra yapım aşaması için ihale süreçleri başlatılacaktır. Metro hattının Çekmeköy’den Sultanbeyli ve Kurtköy’e uzatılması için düşünülebilecek alternatif çözüm yollarından birisi ise, Üsküdar-Çekmeköy metro inşaatına İBB tarafından % 20 iş artışı verilerek Çekmeköy-Kurtköy bölümünün de sözleşmeye eklenmesidir. % 20’lik iş artışının yetmemesi halinde Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkarılarak % 20 daha iş artışı verilip toplamda % 40 iş artışı sağlanması düşünülebilecektir. Böylece işlerin tamamlanması daha kısa sürede gerçekleşebilecektir.

Hangi bölgeler yararlanabilecek?

Proje hayata geçtiğinde Kurtköy‘de hızlı trenden inen yolcu Sultanbeyli, Sancaktepe, Çekmeköy, Dudullu, Ümraniye, Çamlıca, Altunizade, Bağlarbaşı ve Üsküdar gibi yerleşimin yoğun olduğu bölgelere metro ile gidebilecektir. Anadolu Yakası için 2 farklı metro hattı ile Kurtköy‘den şehiriçine dağılacak yolculuklarda, Avrupa Yakası için de çözümler üretilecektir. Buna göre Kurtköy‘den 3. Köprü’ye doğru yeni bir hızlı tren hattı inşaa edilecektir. Yapımı düşünülen yeni hızlı tren hattı Kuzey Marmara Otoyolu’na paralel olarak ilerleyip Paşaköy, Nişantepe, Alemdağ gibi ormanlık alanlardan geçerek Beykoz’un kuzeyinde yer alan Poyrazköy’den ilerleyerek 3. Köprü’ye ulaşacaktır. Köprünün ortasında yer alan 2 şeridin demiryollarına ayrılması planlanan köprü inşaatı hızla devam etmektedir.  Hızlı tren 3. Köprü’yü geçtikten sonra Karadeniz sahil boyunca yapılacak yeni yerleşim bölgelerinden geçerek Odayeri ve Habipler istikametinden Başakşehir ilçe sınırları içine girecektir. Arnavutköy ilçesinde yapımına başlanan 3. Havalimanı’na da bağlantı verilmesi planlanan yeni hızlı tren hattı için Başakşehir Kayabaşı Bölgesi’nde bir gar yapılması da düşünülmektedir. Yapılacak hızlı tren garında inecek yolcuların şehiriçine dağılmalarını sağlamak amacıyla Kirazlı-Başakşehir Metro Hattı Kayabaşı’na uzatılacaktır.

Bu amaçla Başakşehir-Kayabaşı arasındaki metro hattının projelerini hazırlamak için ihale süreçleri başlatılmıştır. Projenin güney ayağı olan Kirazlı-Bakırköy Metro Hattı’nın yapım ihalesi ise çok yakında ilan edilecektir. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı hat ile Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı’na 9 km daha eklenerek Parseller, Haznedar, İncirli ve Bakırköy ile entegrasyon sağlanacaktır. Böylece Bakırköy-Başakşehir Metro Hattı elde edilecek ve 20 km uzunluğunda önemli bir çözüm sağlanmış olacaktır. Proje tamamlandığında Kayabaşı’nda yapılacak hızlı tren garından inen yolcu, metro hattına geçerek Başakşehir, İkitelli, İSTOÇ, Mahmutbey, Kirazlı, Ateştuğla, Bağcılar, Parseller, Haznedar, İncirli ve Bakırköy gibi nüfusun yoğun olduğu bölgelere ulaşabilecektir. 3. Köprü’den geçecek hızlı trenin yolculuğu bununla da sınırlı kalmayacaktır. Kayabaşı’ndan sonra Olimpiyat Stadı’nın batısındaki vadiden Halkalı’daki mevcut TCDD Garı’na ulaşacaktır. Halkalı’da bu amaçla büyük bir depo sahası inşaa edilmektedir. Marmaray Gebze-Halkalı Hattı’nın son istasyonu olacak Halkalı’da trenlerin depolanacağı büyük bir saha yapılmaktadır. bu saha ile birlikte Marmaray ve Hızlı Tren Hattı, 2. kez buluşmuş olacaktır.

Nasıl gidilecek?

3. Köprü’den geçip hızlı trenle Halkalı‘ya gelen yolcu Halkalı’dan kalkan Marmaray trenlerine binerek Küçükçekmece, Yeşilköy, Yeşilyurt, Florya, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı ve Sirkeci istasyonlarına gidebilecektir. 3. Havalimanı ile bağlantılı olarak yeni hızlı tren projesinin bir ucu Sazlıdere Barajı’nın olduğu bölgeden Edirne istikametine uzanacaktır. Çerkezköy’den geçmesi planlanan proje ile İzmit ve Edirne arasında alternatif bir demiryolu geçişi yapılacaktır. Yapılacak hat ile Marmaray Gebze-Halkalı Hattı’nın 3. Havalimanı‘na uzamasının yanında Bahçeşehir, Çatalca, Hadımköy ve Çerkezköy’e de ulaşılması planlanmaktadır. Böylece Halkalı-Kapıkule hızlı tren işletmesi sağlanarak Avrupa ile bağlantı kurulması amaçlanmaktadır. Halkalı-Kapıkule ve Halkalı-Havalimanı hatları 62. Hükümet Programı’na girmiş olup 2015-2019 döneminin projeleridir.

 

Keskin Arsa Ofis İnşaat Otomotiv Ve Gıda San.Tic.Ltd.Şti.

0212 771 49 49  0212 771 03 30 

www.keskinarsaofisi.com

Arnavutköy Hadımköy Proje

Keskin Arsa Ofis İnşaat Otomotiv Ve Gıda San.Tic.Ltd.Şti.