telefon

Hadımköy İstasyon Binaları Yenilendi

Posted by

Geçmişten günümüze miras olarak kalan Hadımköy istasyon binalarının ilk etap restorasyon çalışmaları sona erdi.

 

Hadımköy Meydan düzenlenmesi kapsamında restorasyon işlemleri tamamlanan istasyon binalarının; akustik düzenlenmesi ve peyzaj işlemlerine geçildi.

Bu tarihi yapıların korunması ve bu meydanın tarihle günümüzü bütünleştiren bir yaşam alanı olması için, Arnavutköy’ün jeolojik dönemden günümüze tarihte yaşadığı değişimin sergileneceği Kent Müzesi çalışmalarında sona gelindi. Yakın zamanda açılışı yapılacak kent müzesinin yanında meydan projesinde; restoran, kafe, pastane, butik otel, sanat galerisi, ticaret ve kültür merkezleri yer alacak.

Hadımköy, Marka Olma Yolunda

1868 yılında inşa edilen; Doğu Avrupa ve Rumeli Demiryollarının bir parçası olan Hadımköy Tren İstasyonları, 1980 yılında hizmete kapatılarak tarih sahnesinde ki rolünü tamamlamıştı. Hadımköy ’ün sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamına renk katan ve olumlu katkıları bulunan demiryolu; yalnızca istasyon binalarını ve trenlerin buradan geçişini bilenlerin anılarını tazelemekten öteye gitmiyordu. Belediye olarak, uzun zamandır faaliyet göstermeyen, beklemekten yorulan Hadımköy İstasyon binalarını yenileyerek, eski günlerdeki canlılığını kazandırmayı amaçladık ve  Hadımköy Kent Meydan Projesini başlattık. Uzun zamandır devam eden restorasyon çalışmalarında ise son aşamaya geldik. Hadımköy Kent Meydanı Projesi kapsamında; Merkez Camimizi hizmete açtık, İstasyon binalarımızın restorasyon işlemlerini bitirme aşamasına geldik, Jeolojik dönmeden günümüze kadar tarihi kalıntıların sergileneceği Arnavutköy Medeniyeti Müzesini bitirme aşamasındayız. Çok yönlü çalışmasını yaptığımız meydan projemiz bittiğinde; 7’den 70’e tüm halkımızın sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılayacak. Meydan projemiz bittiğinde yeniden sahnesinde yerini alarak, hayat bulacak.

 

Keskin Arsa Ofis İnşaat Otomotiv Ve Gıda San.Tic.Ltd.Şti.

0212 771 49 49  0212 771 03  30

www.keskinarsaofisi.com

Arnavutköy Hadımköy Proje

Keskin Arsa Ofis İnşaat Otomotiv Ve Gıda San.Tic.Ltd.Şti.